Profil katedry
Bakalárske štúdium v študijnom programe EKOTECHNIKA prebiehalo do roku 2022 a bolo zamerané na získanie technických a technologických poznatkov z ochrany ovzdušia, čistenia a ochrany vôd, minimalizácie, skladovania, likvidácie, recyklácie odpadov, získavania druhotných surovín, monitorovania a legislatívnej ochrany životného prostredia. Študenti získali vedomosti o metódach konštruovania jednotlivých častí strojov a zariadení, o výrobných technológiách, ťažbe a prvotnom spracovaní dreva a prevádzke strojných zariadení v rôznych odvetviach priemyslu, strojárskych a iných podnikoch výroby a služieb. Riešili praktické technologické a technické problémy súvisiace s prevádzkou environmentálnej, komunálnej a lesníckej techniky ako i organizačné úlohy prevádzky a údržby v doprave a manipulácii s materiálom.
Absolventi bakalárskeho štúdia študijného programu EKOTECHNIKA spolupracujú s výrobnými inžiniermi, užívateľmi výrobných systémov a špecialistami iných profesií. Vo svojej práci sa opierajú o základné znalosti podnikania, manažmentu a ekonomiky, ktoré získali počas štúdia. Môžu sa uplatniť v útvaroch životného prostredia vo výrobných prevádzkach a v útvaroch štátnej správy na rôznych stupňoch, pri posudzovaní, hodnotení, projekčnej a poradenskej činnosti energetických ako aj ekologických ukazovateľov, pri využívaní zdrojov energií, priemyselných technológií a výrob. Absolventi uvedeného študijného programu sa vedia uplatniť na pracovných pozíciách technických manažérov v automobilovom priemysle, v prevádzkach poľnohospodárskej a lesníckej techniky a techniky pre bioenergetiku.
Inžinierske štúdium v študijnom programe EKOTECHNIKA prebiehalo do roku 2021 a študenti v ňom získali vedomosti, schopnosti a zručnosti pre efektívne navrhovanie, optimalizovanie, projektovanie, riadenie, kontrolovanie, usmerňovanie, prevádzkovanie, podnikanie s technickými prostriedkami. Absolvent môže využívať rozsiahly základ technického charakteru a disponuje poznatkami o vzájomných vzťahoch „Človek – stroj – pôda – biomasa - prostredie“ pri navrhovaní bioenergetických výrobných systémov, „Človek – stroj – pôda – les - prostredie“ pri navrhovaní lesníckych výrobných systémov. Účinne a efektívne dokáže prevádzkovať poľnohospodárske, lesnícke, bioenergetické a bioindustriálne výrobné systémy.
Absolvent inžinierskeho študijného programu EKOTECHNIKA sa uplatňuje na trhu práce v pozícií výrobného inžiniera technického zamerania, pripraveného na riadenie výroby, projektovanie výrobných liniek a zabezpečenie ich bezpečnej a spoľahlivej prevádzky. Nachádza uplatnenie nielen v pôdohospodárstve a lesnom hospodárstve, ale aj v bioenergetike, v potravinárstve, doprave, v komunálnej sfére, v technických službách miest a obcí, ako pracovník vo vývoji, skúšaní a certifikovaní strojov, ako pracovník servisu zabezpečujúceho údržbárske a opravárske služby, ako učiteľ odborných predmetov na stredných školách, ale aj v pozícií riadiaceho pracovníka orientovaného na manažment techniky v ďalších odvetviach hospodárstva a technickej infraštruktúry samosprávy.
História katedry
V roku 2014 prešla Fakulta environmentálnej a výrobnej techniky organizačnými zmenami. Novovzniknutá Katedra environmentálnej a lesníckej techniky (KELT) vznikla zlúčením Katedry environmentálnej techniky (KET) a Katedry lesnej a mobilnej techniky (KLMT).
História Katedry environmentálnej techniky (KET)
História katedry začína vznikom Katedry environmentálnych zariadení a výrobných systémov (KEZVS), ktorej vznik sa datuje súčasne so vznikom Fakulty environmentálnej a výrobnej techniky (FEVT) na september 1996. Postupným prispôsobovaním sa novým trendom v priemyselných a výrobných odvetviach sa katedra KEZVS dňom 1. 5. 2003 rozdelila na dve samostatné katedry: Katedru priemyselného inžinierstva (KPI) a Katedru environmentálnej techniky (KET), čo umožnilo ich lepšiu profiláciu.
História Katedry lesnej a mobilnej techniky (KLMT)
Katedra lesnej a mobilnej techniky vznikla 1.9.1996. Jej východiskovou základňou bolo oddelenie lesníckej mechanizácie Katedry lesnej ťažby a mechanizácie na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene. Po odchode niekoľkých členov z Katedry lesnej ťažby a mechanizácie z Lesníckej fakulty na novovzniknutú Fakultu environmentálnej a výrobnej techniky sa vytvorila nová katedra pod názvom "Katedra lesnej a mobilnej techniky". Nadviazala na prácu predchádzajúcej katedry v odbore Stavba lesných a drevárskych strojov. Odborný profil tvorí teória, experimentálne modelovanie, konštruovanie, skúšanie a prevádzkovanie lesných a mobilných bázových strojov v súvislosti s ich funkčnosťou, univerzálnosťou, prevádzkovými vlastnosťami, efektívnosťou, životnosťou s osobitným zreteľom na ergonómiu a ekológiu.